понеделник 13 ноември 2017 - 23:27:34
Повишаването на антибиотичната резистентност води до нелечими инфекции, които могат да засегнат всеки човек. Това е една от най-големите заплахи за световното здравеопазване. По инициатива на Световната здравна организация се обръща по-сериозно внимание на проблема, като от 13 до 19 ноември се отбелязва Световната седмица, посветена на осведомеността за отговорното използване на антибиотици. Темата на кампанията тази година акцентира на това да се потърси съвет от квалифициран медицински специалист преди да се използват антибиотици.

За да се увеличи дълголетието на антимикробните средства, клиничните, фармацевтичните и ветеринарните практики трябва да елиминират ненужното разпространение, коментират от СЗО. Резистентността към антибиотиците (AMR) компрометира лечението на инфекциозни заболявания и подкопава напредъка в здравеопазването и медицината, посочват те. Съветват здравните работници да не предписват и да не дават антибиотици, освен ако не са наистина необходими и са положени всички усилия да се тества и потвърди кой антибиотик трябва да приеме човекът или животното, които се лекуват. СЗО разпространява информационни материали, които можете да изтеглите като последвате тази връзка: http://bit.ly/2miYvBv.

По инициатива на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията на 18 ноември се отбелязва Европейски ден на антибиотиците, с което цели да се повиши информираността в обществото относно антибиотиците. Центърът разпространява, както общи послания, така и послания за болнични фармацевти, които можете да прочетете тук: http://bit.ly/2zBGMdA. Създават и брошури за повече осведоменост - в прикачените файлове ще намерите брошура за пациентите и брошура за диалог с пациентите.

В България Националният център по заразни и паразитни болести разпространява брошура, предназначена да информира обществото относно отговорното използване на антибиотици.

Един от тях е да споделите послание, снимки или видеоклипове, чрез Twitter, Facebook или Instagram, като използвате маркера #KeepAntibioticsWorking. На 15 ноември, от 09:00 до 13:00 часа, Европейският център по профилактика и контрол (ECDC) ще предава на живо събитие от Брюксел, което можете да гледате на техния канал в YouTube или на страницата им във Facebook. Те ще отговорят на въпроси, като използват маркера #EAAD. ECDC ще координира и глобален 24-часов чат в Twitter, организиран съвместно с участващи организации от Австралия, Канада, Нова Зеландия, Съединените щати, Япония, централата на СЗО и нейните регионални офиси, Европейската комисия, ЕМА и Европейския орган за безопасност на храните. Това ще се случи на 16 ноември, като можете да се присъедините към разговора, използвайки хаштаг #AntibioticResistance и #EAAD.

В цяла Европа се провеждат редица инициативи, които целят да разпространят посланието за рисковете, свързани с неправилната употреба на антибиотици. Страни като Финландия, Япония и Швейцария са намерили креативни начини да популяризират проблема. В Япония създават анимационен герой, който защитава обществото от AMR. Във Финландия се разпространява игра, която въвлича участниците в сложно приключение през човешката имунна система. В един от кантоните на Швейцария също създават игра, чрез която да се информират хората в чакалните на здравните заведения в региона.


Категории новини