Онкоболни са оставени без лекарства трети месец
Вече три месеца онкодиспансерите в страната не получават някои от скъпоструващите медикаменти от Министерството на здравеопазването, в резултат на което пациентите са лекувани с остарели, токсични и нискоефективни препарати. От началото на годината здравното министерство не е отпуснало нито една опаковка от новите медикаменти, определени по наредба, на онкодиспансерите в страната.
Препаратите "Авастин", "Алимта", "Сутент", "Имуно", "Цитуксимаб" и "Бортезомиб" бяха включени в наредбата в края на миналата година. Предназначени са за лечение на множество видове неоплазми като рак на гърдата, белия дроб, бъбречен карцином, колоректален карцином, мезотелиом и други. От Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), където са постъпили сигналите за липсващите лекарства, съобщиха пред Mediapool, че част от медикаментите нямат аналог. Забавянето или прекъсването на лечението в много от случаите водят до фатален изход от заболяването. Други от липсващите препарати се заместват от медикаменти, които са токсични и са с много по-слаб ефект. До този момент всички заявки на диспансерите за доставка на новите лекарства са отказани. По наредба онкологичните диспансери са крайни получатели на скъпоструващи лекарства по централна доставка от здравното министерство. Първоначално причината за липсата на медикаментите беше, че Министерството на здравеопазването както винаги закъсня с тръжната процедура. След приключването й стана ясно, че договорените количества са много по-малки от нужните. От ЦЗПЗ обясняват, че сега трескаво се търсят начини да се ограничи употребата на тези лекарства. "Опитват се варианти за редуциране на показанията за употреба, както и въвеждането на нови административни ограничения за изписването им, макар че и двете са определени с Наредба 34 и за да бъдат променени, ще се наложи изменение на наредбата", коментират от центъра. Част от липсващите лекарства биха могли да се открият и в аптеките, но са много скъпи и пациентите трудно могат да си ги позволят. Понякога онкоболните събират пари, за да си купят на свободния пазар един или друг медикамент, но не могат да си позволят пълен курс на лечение, с който да се постигне резултат. В ЦЗПЗ постоянно постъпват оплаквания от онкодиспансерите в страната, че липсва едно или друго лекарство. В началото на годината пациенти от София, Търговище, Шумен и Видин се оплакаха, че в градските онкологични диспансери липсват препаратите "Фемара", "Золадекс" и "Аромазин".
От центъра коментират, че броят на хората, които искат да съдят здравното министерство заради липса на медикаменти, непрекъснато се увеличава.
Mediapool
24.03.2009 в. Добруджанска трибуна – стр. 8
Продават опасни лекарства!
В някои аптеки се продават лекарства с изтекъл срок на годност или съхранявани в противоречие с посочените условия. От Изпълнителната агенция по лекарствата също потвърдиха за случаи, при които са се натъкнали на негодни медикаменти, предлагани в търговската мрежа. Ако има късмет, този, който ги използва, със своята неефективност медикаментите просто ще попречат на успешното му лечение. Така той може да се размине с евентуалните усложнения. Съществува обаче и сериозен риск, вместо да подобрят, негодните лекарства да увредят здравето на човека. Лекарствата могат да предизвикат стомашно-чревни разстройства, натравяне, алергии, световъртеж, гадене, обща отпадналост и какви ли не увреди върху организма, които изискват засегнатият веднага да потърси специализирана помощ.
Всеки лекарствен продукт, разрешен за употреба, притежа ва документ за срок на годност. Най-често активното вещество притежава заявените в листовката качества между 3 и 5 години. Аптеките у нас обаче били 4500 и агенцията за контрол на лекарствата не може постоянно да ги контролира. В сферата на лекарствения бизнес има и „морален фактор", но нерядко той е игнориран от собствениците на аптеки. Проверка във Велико Търново установила сериозни нарушения на нормативната уредба. Сред най-честите провинения на фармацевтите били отпускането на илачи без представянето на необходимата за тях рецепта, съхраняването на термолабилни лекарствени продукти извън хладилни инсталации, практикуването на професията от неправоспособни лица. При установяването на нарушения следвали санкции между 1000 и 3000 лв., но не всички глобени се стряскали от тях. При липса на указания на български език глобата е както за аптекаря, така и за производителя дори когато лекарството е изработено в чужбина. Препоръчваме на потребителите да се вглеждат внимателно в листовките към всяко закупено оттях лекарство и да сигнализират Агенцията по лекарствата за допуснати от производители и търговци нередности.
в. Пенсионери - стр. 11
Д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари: Промените съкращават пътя на пациента към диагнозата
Нела ПЕЕВА
Правилата бяха променени в посока да бъдат полезни и удобни, не само за лекарите, но и за пациентите и за обществото като цяло, обяви на конференция в Плевен председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари - д-р Любомир Киров. За "Посредник" той очерта най-съществените новости в работата на семейните лекари, в сила от 2009 г.
- Д-р Киров, какви са новостите в работата на личните лекари, влезли в сила от тази година?
- Новостите са много, така че няма да навлизаме в подробности. Променени са правилата за работа на семейните лекари и това е резултат от дейността на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Правилата бяха променени в посока да бъдат полезни и удобни не само за лекарите, но и за пациентите и за обществото като цяло. Ще ви дам няколко примера, за да илюстрирам това. Разшири се свободата на действие на семейните лекари да работят като лекари, защото досега в много случаи бяхме с вързани ръце
Например, ние можем да назначаваме вече мамографии на млечни жлези. Знаете, ако има някакво съмнение за процес в тях. За съжаление, въпреки нашето добро желание и на НЗОК, това изследване не можахме да го включим в профилактичния преглед като елемент от него, валиден за всички жени, поради липсата на достатъчно средства. Вината не е нито в Касата, нито при нас. Знаете кой гласува бюджета. Надяваме се по-нататък да се намерят средства за това. Но все пак е направена първа стъпка, която съкращава пътя на пациента към диагнозата. Ако има проблем, вече можем да изпратим жената да се види какъв е той. И ако се установи такъв, съобразно с необходимостта, да я консултираме със съответния. Също можем да назначаваме хормони на щитовидната жлеза, както и специфични изследване на урината при диабетиците и други такива. Промени настъпиха също в начина, по който се наблюдават пациентите с хронични заболявания,тези, които водим на диспансер. Това са определено социапнозначимите заболявания като високото кръвно налягане, диабетът от втория тип, който се лекува с медикаменти, а не с инсулин, стенокардията или както й казват хората - гръдна жаба, също и понижената функция на щитовидната жлеза. Искам да подчертая, че тази година в резултат на диалога с НЗОК и разбирането от страна на МЗ беше създадена нова група пациенти с мозъчно-съдова болест, хора, преживяли инсулт. Досега получаваха някакви лекарства, но за тях нямаше предвидено нищо специално. Сега, с оформянето им като диспансерна група, наблюдавана от нас, ще бъдат специално преглеждани 4 пъти в годината, ще им бъдат назначавани изследвания на кръвта, осигурена е и консултация с невролог. Т.е. за тези хора се направи нещо ново.
Другото нещо, което също е иновация, която е плод на екипа, който работи в Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е промяната в наредба 4, която се публикува с малко закъснение вчера (бел.ред. в петък) в Държавен вестник - за изписване на лекарствени средства на хронично болните пациенти.
- Какво предвиждат новите правила за т.нар. тримесечно изписване на лекарства за тези болни?
- Тук искам да поясня, това е важно за читателите - трите месеца не са строго фиксирани. Запазва се възможността ежемесечно да се изписват лекарства или на два месеца, но максималният срок е на три месеца, като това означава, че ако пациентът няма някакъв проблем, възникнал извънредно, чак след три месеца ще му се наложи да посети лекаря.
Хронично болният ще си взема лекарствата ежемесечно от аптеката, т.е. няма да му бъде натоварен бюджетът
Ние, лекарите измислихме система как да става това и тя бе възприета. Обръщаме внимание, че този тримесечен период е свързан с периодичността на прегледите на тези хора съобразно заболяването им, а тази периодичност е най-често 4 прегледа годишно. Т.е. едното съвпада с другото и така се постига максимално удобство за пациента, а и за лекаря. Това пък ще освободи повече време, за да можем да извършваме профилактичните прегледи, да обърнем внимание на острите случаи, да няма толкова опашки пред кабинетите. Другото важно във връзка с тази наредба, което също освобождава време за лекари, пациенти и фармацевти, е, че върху една рецепта за намаление може да се изпишат три медикамента за различни заболявания. Досега за три болести с по едно лекарство се пишеха 3 отделни рецепти. Каква загуба на време! Сега може в този случай да се напише една. Представете си, че това може да спести 1 минута, но умножена по средно 25-30 милиона прегледа в общата медицинска практика ежегодно, това е много време, което може да бъде оползотворено по-добре.
Другото удобство на този до 90-дневен период е, че се решава проблемът на пациентите с тяхното пътуване. Всеки от нас е имал случай, когато изтича 30-дневният период, но идва човекът 3-4 дни по-рано и казва, сега отивам при децата в другия край на България, не може ли днес и не можеше, защото нямаше как. Сега, с този 90-дневен период, човек няма да има проблем.
- Имали промени, които ви притесняват?
- Няма отрицателни моменти. Защото това, което сме предлагали, мислили - всичко е било подчинено на добрата перспектива, а именно, че всичко, което предлагаме да се направи, трябва в една или друга степен да удовлетворява всички участници в този процес: и пациентите да получат нещо по-добро, и ние, и НЗОК, и МЗ, и обществото като цяло. За някои повече, за някои по-малко, но да няма отрицателен знак. Всичко това се получава. Да като всяко ново нещо, което се въвежда, има стрес. Имаше и опити за саботаж да се попречи, защото пък успоредно с тези промени ние някакси изискваме да се повиши качеството и то не само на работата на общопрактикуващите лекари. А това касае и специализираната помощ.
24.03.09 в. Посредник – стр. 5
Аптеките в региона затегнаха режима за купуване на лекарства
Зоя ИВАНОВА
Без рецепта само аналгин, аспирин и витамини
Аптеките в Перник масово изпълняват изискването да не се продават илачи без рецепта - видя на място репортер на Съперник. Чрез своеобразен "обход" на големите аптеки в центъра на града наш човек се опита да купи на блистери и без рецепта някои илачи. Болшинството от фармацевтите обясняваха търпеливо изискванията по новите разпоредби. Аспирин, аналгин и витамини са най-разпространените медикаменти които можем да си купим спокойно без за това да имаме съответната бланка от джипито. Това са най-елементарните болкоуспокояваиш. Масово купуваните от хората течен аналгин и аолин, като бързодействащи болкоуспокояваиш се дават само срещу рецепта. Под Забрана са доста разпространени лекарства, болшинството от които хората с години са купували свободно. Възрастна жена коментираше пред едно от гишетата че ветото е ударило и хапчетата й за кръвно, които пие с години. Купувах си ги на блистер, защото ми е по евтино, сега какво ще правя. Има начин да се купуват и таблетки на блистери от цялата опаковка, успокои аптекарката. Като цяло хората са недоволни от нововъведението - това е наблюдението на работещи в тази област. Не са малко и тези, които идват от селата в областта за да вземат лекарство, което го няма в по-малките населени места. И тук започват по-големите скандали, Защото трябва да се
връщат отново за рецепти. Забраната за свободна продажба на лекарства стана
факт през декември миналата година, когато беше публикувана и наредба в тази насока. Тя е съобразена с изискванията на Европейския съюз,
който следи да няма самолечение сред населението. Стриктното изпълнение на разпоредбите от страна на аптекарите не учудва, като се имат предвид солените глоби, които са предвидени за неизпълнението им. Санкциите за на" рушителите са от 1000 до 3000 лева. Има наказания които стигат и до 9 000 лева. В аптеките ш,е се водят дневници в които ще се вписват изпълнените през деня рецепти, имената на лекаря изписал илача.
в. Съперник - стр. 1,2
ДДС виновен за скъпите илачи
Зоя ИВАНОВА
Някои от високите цени на лекарствата у нас не са в резултат на големи надценки от страна на търговците, а заради начисляването на ДДС - това се обявява в нарочно писмо от българския фармацевтичен съюз до средствата за масова информация. В него от съсловната организация твърдят че разпространените в последните седмици информации за заради високи надценки цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни. В страната надценките на лекарствата са едни от най-ниските в Европа, което е видно от всички изследвания и данни на европейско ниво. В последните години надценките на ила-чите непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена. В момента доходите на търговците на лекарства са на нива които покриват само минимално необходимите разходи-
Според фармацевтичния съюз механизмите за намаляване цените на лекарствата са в подходящите мерки от страна на държавата и премахване или намаляване на ДДС върху лекарствата. В повечето страни на Европейския съюз такъв данък не се начислява на медикаментите.
в. Съперник - стр. 2
От Асоциацията на собствениците на аптеки не са съгласни с тези опасения. Председателят й Николай Костов припомни, че надценките се определят по специална нормативна наредба и Здравната каса беше осъдена затова, че нарушава тази наредба В момента по думите му се връщат законоустановените надценки за аптека и дистрибутор и се поправя една голяма несправедливост По логиката на Събева, ако ни вземат и останалата надценка, лекарствата ще станат още по-евтини, само че тогава лекарствено-снабдителна система няма да съществува обясни Костов. Според него досега работещите надценки са поставили аптеките в много тежко икономическо състояние.
Няма реална опасност цените на лекарствата в аптеките да поскъпнат след приемането на новия позитивен списък от 1 април, смята Мирослав Немчев - председател на Българския фармацевтичен съюз: „Твърденията, че заради надценките в аптеките цените на лекарствата ще са по-високи според мен са спекулативни”. Той обясни, че „частта от цената на лекарствата, която получават търговците на едро и аптеките, е равна общо на частта, която поучава държавата от ДДС, а това е прецедент за целия Европейски съюз. Цената на лекарствените продукти у нас може да се яви висока за доста пациенти, но не заради надценките и търговците на едро, а по други три причини: ниския жизнен стандарт на населението, ниското ниво на реимбурсация от страна НЗОК и високата ставка на ДДС за лекарствени продукти.
Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването каза: Крайната цена на някои от лекарствата ще намалее, а други ще поскъпнат. Зависи от това каква цена ще регистрира производителят и каква е регистрирал досега”. Според него съгласно наредбата за позитивния списък може лекарството като цена да поскъпне, но ако НЗОК реимбурсира по-висок процент, то за пациента то ще поевтинее.”
24.03.2009 Dariknews.bg
Надценките върху лекарствата у нас са най-ниските в Европа
В България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно са най-ниските в Европа, съобщават от Българския фармацевтичен съюз (БФС).
Доказателство за това са данните на "EFPIA" и "IMS Health", които са официалния международен източник на информация за фармацевтичния сектор, посочват от БФС.
През периода 2000 - 2008 г. в България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена.
В момента доходите на търговците са на нива, които покриват само минималните необходимо-присъщи разходи.
Разпространяваните в последните седмици твърдения, че заради надценките на аптеките, цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни, се посочва в съобщението.
От БСФ допълват, че печалбата на аптеките не е определяща за достъпността на цените на лекарствата.
24.03.2009 г. Expert.bg
Швейцарски разработчик на лекарство „с голям потенциал“ си търси купувач
Швейцарската фармацевтична група Nycomed, разработваща според анализатори лекарство с големи перспективи за печалба, обмисля да се продаде. Компанията е ангажирала американската банка Goldman Sachs за проучване на възможностите за сделка, пише Wall Street Journal.
Операцията може да достигне стойност от 10 млрд. евро, коментира всекидневникът, цитирайки източници, близки до компанията.
Базираната в Цюрих частна група има оборот от 3,4 млрд. евро за 2008 г., а печалбата й преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) за годината възлиза на 1,2 млрд. евро. Продажбите за периода са се понижили с 4% заради конкуренцията от страна на генерични лекарства на нейния медикамент Protonix, използван за лечение на гастроентерологични заболявания.
За експертите в бранша транзакцията не би представлявала изненада, тъй като компанията разработва експериментален продукт, наречен Daxas, чието развитие се наблюдава отблизо от големите имена в сектора. Лекарството е за хронична дихателна недостатъчност, като според анализатори има огромен търговски потенциал. „Търсим партньор за Daxas и нещата се развиват по план“, е заявил пред Ройтерс говорител на Nycomed.
От компанията уточняват, че са получили „голям брой“ предложения за Daxas и в момента ги изучават. „Решението за продажба на Nycomed или за излизане на борсата ще бъде взето от собствениците“.
Ръководството на компанията беше заявило през ноември миналата година пред Ройтерс, че е готово да листване през 2009 г., ако пазарните условия се подобрят. Според Wall Street Journal тази възможност все още е актуална.
Nycomed придоби все още неразработения продукт Daxas през 2006 г. заедно с останалите фармацевтични активи на германската химическа група Altana.
24.03.2009 Investor.bg
Фармацевтите у нас са недоволни от малките надценки на лекарствата
В България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно са най-ниските в Европа.
Това сочат данните на EFPIA и IMS Health, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз. От там добавят, че двете компании са официалният международен източник на информация за фармацевтичния сектор.
От БФС посочват, че за периода 2000 - 2008г. у нас надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена.
В момента доходите на търговците са на нива, които покриват само минималните необходимо-присъщи разходи, твърдят фармацевтите.
Те са категорични, че твърденията от последните седмици, че заради надценките на аптеките, цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни.
Фармацевтите изтъкват три причини, заради които цената на лекарствата е завишена. На първо място те посочват ниският жизнен стандарт на населението. Другите две водещи причини, според тях са ниското ниво на реимбурсация от страна на НЗОК, както и високата ставка на ДДС за лекарствените продукти.
Най-голяма роля при определяне на крайната цена на лекарствата у нас изиграва ДДС, който е в размер на 20%, както за всички останали стоки. В повечето страни от Европейския съюз ДДС върху лекарствата въобще не се начислява, посочват фармацевтите.
От съюзът напомнят, че декември 2007г. надценките на различните групи лекарства бяха намалени драстично с около 20%. Тогава министърът на здравеопазването обяви, че за сметка на това държавата ще гарантира на търговците заплащане на законния процент надценка за лекарствата, заплащани с публични средства.
БФС счита, че евентуална промяна на съществуващите надценки на лекарствата ще цели елиминиране на голяма част от по-малките аптеки и създаване на вериги от аптеки. Последното ще има пагубно значение за лекарствоснабдяването в България, предупреждават фармацевтите.
24.03.2009 г. Money.bg
Фармацевтите срещу ниските надценки на лекарствата
В България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно са най-ниските в Европа.
Това сочат данните на EFPIA и IMS Health, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз. От там добавят, че двете компании са официалният международен източник на информация за фармацевтичния сектор
От БФС посочват, че за периода 2000 - 2008г. у нас надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена.
В момента доходите на търговците са на нива, които покриват само минималните необходимо-присъщи разходи, твърдят фармацевтите.
Те са категорични, че твърденията от последните седмици, че заради надценките на аптеките, цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни.
Фармацевтите изтъкват три причини, заради които цената на лекарствата е завишена. На първо място те посочват ниският жизнен стандарт на населението. Другите две водещи причини, според тях са ниското ниво на реимбурсация от страна на НЗОК, както и високата ставка на ДДС за лекарствените продукти.
Най-голяма роля при определяне на крайната цена на лекарствата у нас изиграва ДДС, който е в размер на 20%, както за всички останали стоки. В повечето страни от Европейския съюз ДДС върху лекарствата въобще не се начислява, посочват фармацевтите.
От съюзът напомнят, че декември 2007г. надценките на различните групи лекарства бяха намалени драстично с около 20%. Тогава министърът на здравеопазването обяви, че за сметка на това държавата ще гарантира на търговците заплащане на законния процент надценка за лекарствата, заплащани с публични средства.
БФС счита, че евентуална промяна на съществуващите надценки на лекарствата ще цели елиминиране на голяма част от по-малките аптеки и създаване на вериги от аптеки. Последното ще има пагубно значение за лекарствоснабдяването в България, предупреждават фармацевтите.
24.03.2009 г. News.bg
Дарик радио - Новините в 12 12:00 ч.
В четвъртък от Асоциацията на собствениците на аптеки ще дадат пресконференция за детските храни в аптеките. Това каза в предаването „Кой говори” председателят й Николай Костов. По думите му „колкото по-малко депутатите се намесват в работата на аптеките, толкова по-добре. Трябва да се регулират само лекарства, заплащани с обществени средства, но не и хранителните добавки, детските храни и това дали да има бонбон в аптеките”. Преди около две седмици от Министерството на здравеопазването обявиха, че цените на лекарствата, плащани от държавата, ще паднат до 30 на сто. Според пациентската организация Конфедерация „Защита на здравето” обаче с влизането в сила на новия позитивен списък от 1 април има реална опасност цените на лекарствата да поскъпнат. По тази тема в предаването се включи Веска Събева от пациентската организация, която обясни: „Опасенията ни са, че 25 млн. лева от парите в НЗОК, които са за лекарства, ще отидат за плащане на надценки, а не за медикаменти за пациентите.
Вече три месеца онкодиспансерите в страната не получават някои от скъпоструващите медикаменти от Министерството на здравеопазването, в резултат на което пациентите са лекувани с остарели, токсични и нискоефективни препарати. От началото на годината здравното министерство не е отпуснало нито една опаковка от новите медикаменти, определени по наредба, на онкодиспансерите в страната.
Препаратите "Авастин", "Алимта", "Сутент", "Имуно", "Цитуксимаб" и "Бортезомиб" бяха включени в наредбата в края на миналата година. Предназначени са за лечение на множество видове неоплазми като рак на гърдата, белия дроб, бъбречен карцином, колоректален карцином, мезотелиом и други. От Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), където са постъпили сигналите за липсващите лекарства, съобщиха пред Mediapool, че част от медикаментите нямат аналог. Забавянето или прекъсването на лечението в много от случаите водят до фатален изход от заболяването. Други от липсващите препарати се заместват от медикаменти, които са токсични и са с много по-слаб ефект. До този момент всички заявки на диспансерите за доставка на новите лекарства са отказани. По наредба онкологичните диспансери са крайни получатели на скъпоструващи лекарства по централна доставка от здравното министерство. Първоначално причината за липсата на медикаментите беше, че Министерството на здравеопазването както винаги закъсня с тръжната процедура. След приключването й стана ясно, че договорените количества са много по-малки от нужните. От ЦЗПЗ обясняват, че сега трескаво се търсят начини да се ограничи употребата на тези лекарства. "Опитват се варианти за редуциране на показанията за употреба, както и въвеждането на нови административни ограничения за изписването им, макар че и двете са определени с Наредба 34 и за да бъдат променени, ще се наложи изменение на наредбата", коментират от центъра. Част от липсващите лекарства биха могли да се открият и в аптеките, но са много скъпи и пациентите трудно могат да си ги позволят. Понякога онкоболните събират пари, за да си купят на свободния пазар един или друг медикамент, но не могат да си позволят пълен курс на лечение, с който да се постигне резултат. В ЦЗПЗ постоянно постъпват оплаквания от онкодиспансерите в страната, че липсва едно или друго лекарство. В началото на годината пациенти от София, Търговище, Шумен и Видин се оплакаха, че в градските онкологични диспансери липсват препаратите "Фемара", "Золадекс" и "Аромазин".
От центъра коментират, че броят на хората, които искат да съдят здравното министерство заради липса на медикаменти, непрекъснато се увеличава.
Mediapool
24.03.2009 в. Добруджанска трибуна – стр. 8
Продават опасни лекарства!
В някои аптеки се продават лекарства с изтекъл срок на годност или съхранявани в противоречие с посочените условия. От Изпълнителната агенция по лекарствата също потвърдиха за случаи, при които са се натъкнали на негодни медикаменти, предлагани в търговската мрежа. Ако има късмет, този, който ги използва, със своята неефективност медикаментите просто ще попречат на успешното му лечение. Така той може да се размине с евентуалните усложнения. Съществува обаче и сериозен риск, вместо да подобрят, негодните лекарства да увредят здравето на човека. Лекарствата могат да предизвикат стомашно-чревни разстройства, натравяне, алергии, световъртеж, гадене, обща отпадналост и какви ли не увреди върху организма, които изискват засегнатият веднага да потърси специализирана помощ.
Всеки лекарствен продукт, разрешен за употреба, притежа ва документ за срок на годност. Най-често активното вещество притежава заявените в листовката качества между 3 и 5 години. Аптеките у нас обаче били 4500 и агенцията за контрол на лекарствата не може постоянно да ги контролира. В сферата на лекарствения бизнес има и „морален фактор", но нерядко той е игнориран от собствениците на аптеки. Проверка във Велико Търново установила сериозни нарушения на нормативната уредба. Сред най-честите провинения на фармацевтите били отпускането на илачи без представянето на необходимата за тях рецепта, съхраняването на термолабилни лекарствени продукти извън хладилни инсталации, практикуването на професията от неправоспособни лица. При установяването на нарушения следвали санкции между 1000 и 3000 лв., но не всички глобени се стряскали от тях. При липса на указания на български език глобата е както за аптекаря, така и за производителя дори когато лекарството е изработено в чужбина. Препоръчваме на потребителите да се вглеждат внимателно в листовките към всяко закупено оттях лекарство и да сигнализират Агенцията по лекарствата за допуснати от производители и търговци нередности.
в. Пенсионери - стр. 11
Д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари: Промените съкращават пътя на пациента към диагнозата
Нела ПЕЕВА
Правилата бяха променени в посока да бъдат полезни и удобни, не само за лекарите, но и за пациентите и за обществото като цяло, обяви на конференция в Плевен председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари - д-р Любомир Киров. За "Посредник" той очерта най-съществените новости в работата на семейните лекари, в сила от 2009 г.
- Д-р Киров, какви са новостите в работата на личните лекари, влезли в сила от тази година?
- Новостите са много, така че няма да навлизаме в подробности. Променени са правилата за работа на семейните лекари и това е резултат от дейността на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Правилата бяха променени в посока да бъдат полезни и удобни не само за лекарите, но и за пациентите и за обществото като цяло. Ще ви дам няколко примера, за да илюстрирам това. Разшири се свободата на действие на семейните лекари да работят като лекари, защото досега в много случаи бяхме с вързани ръце
Например, ние можем да назначаваме вече мамографии на млечни жлези. Знаете, ако има някакво съмнение за процес в тях. За съжаление, въпреки нашето добро желание и на НЗОК, това изследване не можахме да го включим в профилактичния преглед като елемент от него, валиден за всички жени, поради липсата на достатъчно средства. Вината не е нито в Касата, нито при нас. Знаете кой гласува бюджета. Надяваме се по-нататък да се намерят средства за това. Но все пак е направена първа стъпка, която съкращава пътя на пациента към диагнозата. Ако има проблем, вече можем да изпратим жената да се види какъв е той. И ако се установи такъв, съобразно с необходимостта, да я консултираме със съответния. Също можем да назначаваме хормони на щитовидната жлеза, както и специфични изследване на урината при диабетиците и други такива. Промени настъпиха също в начина, по който се наблюдават пациентите с хронични заболявания,тези, които водим на диспансер. Това са определено социапнозначимите заболявания като високото кръвно налягане, диабетът от втория тип, който се лекува с медикаменти, а не с инсулин, стенокардията или както й казват хората - гръдна жаба, също и понижената функция на щитовидната жлеза. Искам да подчертая, че тази година в резултат на диалога с НЗОК и разбирането от страна на МЗ беше създадена нова група пациенти с мозъчно-съдова болест, хора, преживяли инсулт. Досега получаваха някакви лекарства, но за тях нямаше предвидено нищо специално. Сега, с оформянето им като диспансерна група, наблюдавана от нас, ще бъдат специално преглеждани 4 пъти в годината, ще им бъдат назначавани изследвания на кръвта, осигурена е и консултация с невролог. Т.е. за тези хора се направи нещо ново.
Другото нещо, което също е иновация, която е плод на екипа, който работи в Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е промяната в наредба 4, която се публикува с малко закъснение вчера (бел.ред. в петък) в Държавен вестник - за изписване на лекарствени средства на хронично болните пациенти.
- Какво предвиждат новите правила за т.нар. тримесечно изписване на лекарства за тези болни?
- Тук искам да поясня, това е важно за читателите - трите месеца не са строго фиксирани. Запазва се възможността ежемесечно да се изписват лекарства или на два месеца, но максималният срок е на три месеца, като това означава, че ако пациентът няма някакъв проблем, възникнал извънредно, чак след три месеца ще му се наложи да посети лекаря.
Хронично болният ще си взема лекарствата ежемесечно от аптеката, т.е. няма да му бъде натоварен бюджетът
Ние, лекарите измислихме система как да става това и тя бе възприета. Обръщаме внимание, че този тримесечен период е свързан с периодичността на прегледите на тези хора съобразно заболяването им, а тази периодичност е най-често 4 прегледа годишно. Т.е. едното съвпада с другото и така се постига максимално удобство за пациента, а и за лекаря. Това пък ще освободи повече време, за да можем да извършваме профилактичните прегледи, да обърнем внимание на острите случаи, да няма толкова опашки пред кабинетите. Другото важно във връзка с тази наредба, което също освобождава време за лекари, пациенти и фармацевти, е, че върху една рецепта за намаление може да се изпишат три медикамента за различни заболявания. Досега за три болести с по едно лекарство се пишеха 3 отделни рецепти. Каква загуба на време! Сега може в този случай да се напише една. Представете си, че това може да спести 1 минута, но умножена по средно 25-30 милиона прегледа в общата медицинска практика ежегодно, това е много време, което може да бъде оползотворено по-добре.
Другото удобство на този до 90-дневен период е, че се решава проблемът на пациентите с тяхното пътуване. Всеки от нас е имал случай, когато изтича 30-дневният период, но идва човекът 3-4 дни по-рано и казва, сега отивам при децата в другия край на България, не може ли днес и не можеше, защото нямаше как. Сега, с този 90-дневен период, човек няма да има проблем.
- Имали промени, които ви притесняват?
- Няма отрицателни моменти. Защото това, което сме предлагали, мислили - всичко е било подчинено на добрата перспектива, а именно, че всичко, което предлагаме да се направи, трябва в една или друга степен да удовлетворява всички участници в този процес: и пациентите да получат нещо по-добро, и ние, и НЗОК, и МЗ, и обществото като цяло. За някои повече, за някои по-малко, но да няма отрицателен знак. Всичко това се получава. Да като всяко ново нещо, което се въвежда, има стрес. Имаше и опити за саботаж да се попречи, защото пък успоредно с тези промени ние някакси изискваме да се повиши качеството и то не само на работата на общопрактикуващите лекари. А това касае и специализираната помощ.
24.03.09 в. Посредник – стр. 5
Аптеките в региона затегнаха режима за купуване на лекарства
Зоя ИВАНОВА
Без рецепта само аналгин, аспирин и витамини
Аптеките в Перник масово изпълняват изискването да не се продават илачи без рецепта - видя на място репортер на Съперник. Чрез своеобразен "обход" на големите аптеки в центъра на града наш човек се опита да купи на блистери и без рецепта някои илачи. Болшинството от фармацевтите обясняваха търпеливо изискванията по новите разпоредби. Аспирин, аналгин и витамини са най-разпространените медикаменти които можем да си купим спокойно без за това да имаме съответната бланка от джипито. Това са най-елементарните болкоуспокояваиш. Масово купуваните от хората течен аналгин и аолин, като бързодействащи болкоуспокояваиш се дават само срещу рецепта. Под Забрана са доста разпространени лекарства, болшинството от които хората с години са купували свободно. Възрастна жена коментираше пред едно от гишетата че ветото е ударило и хапчетата й за кръвно, които пие с години. Купувах си ги на блистер, защото ми е по евтино, сега какво ще правя. Има начин да се купуват и таблетки на блистери от цялата опаковка, успокои аптекарката. Като цяло хората са недоволни от нововъведението - това е наблюдението на работещи в тази област. Не са малко и тези, които идват от селата в областта за да вземат лекарство, което го няма в по-малките населени места. И тук започват по-големите скандали, Защото трябва да се
връщат отново за рецепти. Забраната за свободна продажба на лекарства стана
факт през декември миналата година, когато беше публикувана и наредба в тази насока. Тя е съобразена с изискванията на Европейския съюз,
който следи да няма самолечение сред населението. Стриктното изпълнение на разпоредбите от страна на аптекарите не учудва, като се имат предвид солените глоби, които са предвидени за неизпълнението им. Санкциите за на" рушителите са от 1000 до 3000 лева. Има наказания които стигат и до 9 000 лева. В аптеките ш,е се водят дневници в които ще се вписват изпълнените през деня рецепти, имената на лекаря изписал илача.
в. Съперник - стр. 1,2
ДДС виновен за скъпите илачи
Зоя ИВАНОВА
Някои от високите цени на лекарствата у нас не са в резултат на големи надценки от страна на търговците, а заради начисляването на ДДС - това се обявява в нарочно писмо от българския фармацевтичен съюз до средствата за масова информация. В него от съсловната организация твърдят че разпространените в последните седмици информации за заради високи надценки цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни. В страната надценките на лекарствата са едни от най-ниските в Европа, което е видно от всички изследвания и данни на европейско ниво. В последните години надценките на ила-чите непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена. В момента доходите на търговците на лекарства са на нива които покриват само минимално необходимите разходи-
Според фармацевтичния съюз механизмите за намаляване цените на лекарствата са в подходящите мерки от страна на държавата и премахване или намаляване на ДДС върху лекарствата. В повечето страни на Европейския съюз такъв данък не се начислява на медикаментите.
в. Съперник - стр. 2
От Асоциацията на собствениците на аптеки не са съгласни с тези опасения. Председателят й Николай Костов припомни, че надценките се определят по специална нормативна наредба и Здравната каса беше осъдена затова, че нарушава тази наредба В момента по думите му се връщат законоустановените надценки за аптека и дистрибутор и се поправя една голяма несправедливост По логиката на Събева, ако ни вземат и останалата надценка, лекарствата ще станат още по-евтини, само че тогава лекарствено-снабдителна система няма да съществува обясни Костов. Според него досега работещите надценки са поставили аптеките в много тежко икономическо състояние.
Няма реална опасност цените на лекарствата в аптеките да поскъпнат след приемането на новия позитивен списък от 1 април, смята Мирослав Немчев - председател на Българския фармацевтичен съюз: „Твърденията, че заради надценките в аптеките цените на лекарствата ще са по-високи според мен са спекулативни”. Той обясни, че „частта от цената на лекарствата, която получават търговците на едро и аптеките, е равна общо на частта, която поучава държавата от ДДС, а това е прецедент за целия Европейски съюз. Цената на лекарствените продукти у нас може да се яви висока за доста пациенти, но не заради надценките и търговците на едро, а по други три причини: ниския жизнен стандарт на населението, ниското ниво на реимбурсация от страна НЗОК и високата ставка на ДДС за лекарствени продукти.
Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването каза: Крайната цена на някои от лекарствата ще намалее, а други ще поскъпнат. Зависи от това каква цена ще регистрира производителят и каква е регистрирал досега”. Според него съгласно наредбата за позитивния списък може лекарството като цена да поскъпне, но ако НЗОК реимбурсира по-висок процент, то за пациента то ще поевтинее.”
24.03.2009 Dariknews.bg
Надценките върху лекарствата у нас са най-ниските в Европа
В България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно са най-ниските в Европа, съобщават от Българския фармацевтичен съюз (БФС).
Доказателство за това са данните на "EFPIA" и "IMS Health", които са официалния международен източник на информация за фармацевтичния сектор, посочват от БФС.
През периода 2000 - 2008 г. в България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена.
В момента доходите на търговците са на нива, които покриват само минималните необходимо-присъщи разходи.
Разпространяваните в последните седмици твърдения, че заради надценките на аптеките, цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни, се посочва в съобщението.
От БСФ допълват, че печалбата на аптеките не е определяща за достъпността на цените на лекарствата.
24.03.2009 г. Expert.bg
Швейцарски разработчик на лекарство „с голям потенциал“ си търси купувач
Швейцарската фармацевтична група Nycomed, разработваща според анализатори лекарство с големи перспективи за печалба, обмисля да се продаде. Компанията е ангажирала американската банка Goldman Sachs за проучване на възможностите за сделка, пише Wall Street Journal.
Операцията може да достигне стойност от 10 млрд. евро, коментира всекидневникът, цитирайки източници, близки до компанията.
Базираната в Цюрих частна група има оборот от 3,4 млрд. евро за 2008 г., а печалбата й преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) за годината възлиза на 1,2 млрд. евро. Продажбите за периода са се понижили с 4% заради конкуренцията от страна на генерични лекарства на нейния медикамент Protonix, използван за лечение на гастроентерологични заболявания.
За експертите в бранша транзакцията не би представлявала изненада, тъй като компанията разработва експериментален продукт, наречен Daxas, чието развитие се наблюдава отблизо от големите имена в сектора. Лекарството е за хронична дихателна недостатъчност, като според анализатори има огромен търговски потенциал. „Търсим партньор за Daxas и нещата се развиват по план“, е заявил пред Ройтерс говорител на Nycomed.
От компанията уточняват, че са получили „голям брой“ предложения за Daxas и в момента ги изучават. „Решението за продажба на Nycomed или за излизане на борсата ще бъде взето от собствениците“.
Ръководството на компанията беше заявило през ноември миналата година пред Ройтерс, че е готово да листване през 2009 г., ако пазарните условия се подобрят. Според Wall Street Journal тази възможност все още е актуална.
Nycomed придоби все още неразработения продукт Daxas през 2006 г. заедно с останалите фармацевтични активи на германската химическа група Altana.
24.03.2009 Investor.bg
Фармацевтите у нас са недоволни от малките надценки на лекарствата
В България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно са най-ниските в Европа.
Това сочат данните на EFPIA и IMS Health, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз. От там добавят, че двете компании са официалният международен източник на информация за фармацевтичния сектор.
От БФС посочват, че за периода 2000 - 2008г. у нас надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена.
В момента доходите на търговците са на нива, които покриват само минималните необходимо-присъщи разходи, твърдят фармацевтите.
Те са категорични, че твърденията от последните седмици, че заради надценките на аптеките, цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни.
Фармацевтите изтъкват три причини, заради които цената на лекарствата е завишена. На първо място те посочват ниският жизнен стандарт на населението. Другите две водещи причини, според тях са ниското ниво на реимбурсация от страна на НЗОК, както и високата ставка на ДДС за лекарствените продукти.
Най-голяма роля при определяне на крайната цена на лекарствата у нас изиграва ДДС, който е в размер на 20%, както за всички останали стоки. В повечето страни от Европейския съюз ДДС върху лекарствата въобще не се начислява, посочват фармацевтите.
От съюзът напомнят, че декември 2007г. надценките на различните групи лекарства бяха намалени драстично с около 20%. Тогава министърът на здравеопазването обяви, че за сметка на това държавата ще гарантира на търговците заплащане на законния процент надценка за лекарствата, заплащани с публични средства.
БФС счита, че евентуална промяна на съществуващите надценки на лекарствата ще цели елиминиране на голяма част от по-малките аптеки и създаване на вериги от аптеки. Последното ще има пагубно значение за лекарствоснабдяването в България, предупреждават фармацевтите.
24.03.2009 г. Money.bg
Фармацевтите срещу ниските надценки на лекарствата
В България надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно са най-ниските в Европа.
Това сочат данните на EFPIA и IMS Health, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз. От там добавят, че двете компании са официалният международен източник на информация за фармацевтичния сектор
От БФС посочват, че за периода 2000 - 2008г. у нас надценките върху лекарствата за търговците на едро и на дребно непрекъснато намаляват за сметка на останалите компоненти в крайната цена.
В момента доходите на търговците са на нива, които покриват само минималните необходимо-присъщи разходи, твърдят фармацевтите.
Те са категорични, че твърденията от последните седмици, че заради надценките на аптеките, цените на лекарствата у нас са много скъпи, са спекулативни.
Фармацевтите изтъкват три причини, заради които цената на лекарствата е завишена. На първо място те посочват ниският жизнен стандарт на населението. Другите две водещи причини, според тях са ниското ниво на реимбурсация от страна на НЗОК, както и високата ставка на ДДС за лекарствените продукти.
Най-голяма роля при определяне на крайната цена на лекарствата у нас изиграва ДДС, който е в размер на 20%, както за всички останали стоки. В повечето страни от Европейския съюз ДДС върху лекарствата въобще не се начислява, посочват фармацевтите.
От съюзът напомнят, че декември 2007г. надценките на различните групи лекарства бяха намалени драстично с около 20%. Тогава министърът на здравеопазването обяви, че за сметка на това държавата ще гарантира на търговците заплащане на законния процент надценка за лекарствата, заплащани с публични средства.
БФС счита, че евентуална промяна на съществуващите надценки на лекарствата ще цели елиминиране на голяма част от по-малките аптеки и създаване на вериги от аптеки. Последното ще има пагубно значение за лекарствоснабдяването в България, предупреждават фармацевтите.
24.03.2009 г. News.bg
Дарик радио - Новините в 12 12:00 ч.
В четвъртък от Асоциацията на собствениците на аптеки ще дадат пресконференция за детските храни в аптеките. Това каза в предаването „Кой говори” председателят й Николай Костов. По думите му „колкото по-малко депутатите се намесват в работата на аптеките, толкова по-добре. Трябва да се регулират само лекарства, заплащани с обществени средства, но не и хранителните добавки, детските храни и това дали да има бонбон в аптеките”. Преди около две седмици от Министерството на здравеопазването обявиха, че цените на лекарствата, плащани от държавата, ще паднат до 30 на сто. Според пациентската организация Конфедерация „Защита на здравето” обаче с влизането в сила на новия позитивен списък от 1 април има реална опасност цените на лекарствата да поскъпнат. По тази тема в предаването се включи Веска Събева от пациентската организация, която обясни: „Опасенията ни са, че 25 млн. лева от парите в НЗОК, които са за лекарства, ще отидат за плащане на надценки, а не за медикаменти за пациентите.