вторник 24 март 2009 - 14:51:25
Цената на лекарствата
Веска Събева, Конфедерацията на защита на здравето
Водещ: Преди две седмици от здравното министерство съобщиха, че цените на лекарствата ще паднат до 30% и то съвсем скоро през юни, щели да поевтинеят, както всички лекарства, които плаща държавата и НЗОК. Но тази добра новина оцеля само няколко дни. Всъщност, колкото и да се свалят цените от страна на производителите, лекарствата ни излизат доста солено. Тези притеснения заради високите цени на лекарствата изразиха в писмо до Министерството на здравеопазването пациентски организации. Добър ден на Веска Събева от Конфедерацията на защита на здравето. Здравейте.
Веска Събева: Здравейте.
Водещ: Какво очаквате вие от министерството?
Веска Събева: Очакваме от министерството да реагира на нашето писмо и на нашата молба. Режимът, който беше създаден да остане в същия порядък, тъй като той в този, така, както е създаден ще гарантира наистина намаляване на цените на лекарствата. Проблемът идва от това, че процентът, който се заплаща от касата досега беше ограничен от 12% до 15% и не повече от 30 лв., ако нали дадено лекарство се представя в дадена аптека. Сега, когато се отпуска и се дава свободен режим, това означава, че вече могат да се заплащат и максималното до 31%, събираме процентите на аптеката и на търговеца на едро, който продава. За тази година те бяха с ограничени проценти, които можеха да слагат върху лекарствата. Един така пример от тези прословути, 10 лв. ги вземаме, защото е най-лесно да се смята. 15% се слагат да кажем, който в аптеката се даваше, 5% търговеца на едро и се събират 20%, А сега в аптеката 22%, 9% на едро, остават 31% отгоре. С 11% отново се покачват цените на лекарствата, тъй като няма до колкото разбирам, не се знае въобще колко /.../ ще има на тези лекарства. Ние се надявахме, че когато се намалява цената на лекарствата, дори и запазването на реимбурсацията, това е в полза на пациента, но до този момент никой не е обещал, че реимбурсацията ще се запази същата, а няма да отиде по-надолу с намаляването на цената на лекарствата.
Водещ: В тази връзка вие какво очаквате от новия списък?
Веска Събева: Не очакваме, засега не очакваме да имаме нещо по специално в областта на лекарствата. Ако се запази този режим, който е създаден с наредбата, около 25 милиона лева ще отидат само за доплащане на /.../. Това какво означава, това означава, че няма да са включени нови медикаменти и че по програмите най-скъпите лекарства, също е голям проблем. Искам да споделя с вашите слушатели, че досега на скъпо струващите медикаменти, да вземем инсулина, които са 100% реинбурсирани на едро и на дребно почти не е имало надценка от 0 до 3, а сега става 6%, което означава, че тези лекарства вече ще се теглят от общата сума, която е дадена в касата за лекарствата – 25 млн. лв.
Водещ: За да сме максимално ясни за нашите слушатели, ще ни припомните ли защо беше премахнато това изискване в тази наредба?
Веска Събева: До колкото си спомням имаше от фармацевтичния ...
Водещ: Натиск, да.
Веска Събева: Да, бяха осъдили касата като неправомерно или не мога да, мисля че точно в тази посока и тази година касата не предприе тези стъпки. Това всъщност е регламентирано в наредбата за позитивно не реинбурсния списък. Това за дистрибуторите, които могат да слагат 6% надценка. Касата в един момент се оказва, че иска да запази /.../, да се получи в наредбата за позитивния реинбурсния списък обаче са отпуснали надценките на диструбуторите на 6% на едро и то за лекарствата, които са едни от най-скъпите.
Водещ: Една сложна материя за определяне цените на лекарствата, за което и друг път сме говорили по „Хоризонт”. Последен въпрос. Притеснява ли ви това, че вероятно новият позитивен списък няма да влезе от 1 април, а може би най-рано юни.
Веска Събева: Ние присъствахме на здравна комисия и така доколкото разбрах се прие, че ще се удължи до юни и паралелно ще действат и двата списъка. Естествено, че е притеснително, но още повече, че в новия списък не се знае какви медикаменти ще влязат, колко ще влязат, отделните заболявания. Имаме притеснение, че лекарствата излизат, а няма информация кои лекарства излизат. Ние вече в нашата организация на пациентите с епилептично заболяване имаме сигнали, че някои лекарства вече са излезли от България. Имаме богат опит от това да внасяме лекарства от чужбина и да внасяме личните си средства в чуждите държави, а не в България.
Водещ: Един проблем, за който и друг път ще говорим. Тук обаче трябва да спрем заради кратките новини на „Хоризонт”. Веска Събева от Конфедерацията за защита на здравето за притесненията на пациентите, за по-скъпите цени на лекарствата, които вероятно ще влязат от 1 април.
БНР (Хоризонт) - "12+3" - информационно - музикално предаване 12:20 ч.

От 1 април почва работа фонд „Ин витро”
До дни стартира първата държавна програма за финансиране на изкуственото оплождане “Ин витро”, обяви здравният министър Евгений Желев пред БНТ. Официално програмата на здравното министерство ще заработи от 1 април. Фондът ще разполага с начален капитал от 20 млн. лв. Половината средства са заделени от миналогодишния бюджетен излишък, другите 10 млн. лв. идват от преструктуриране на бюджета на здравното министерство.
По-нататък се предвижда да бъдат приемани и частни дарения, като за да бъдат стимулирани, за дарителите са предвидени данъчни облекчения. Парите ще постъпват във Фонд за асистирана репродукция, който ще разпределя средствата за ин витро зачеванията в страната. Ако в края на годината останат неизраходвани суми, те няма да се връщат в бюджета.
Безплатно ще се финансират до три опита за ин витро оплождане на едно лице. Част от необходимите изследвания ще се поемат от Здравната каса. Пациентите ще имат право да избират в коя болница да провеждат лечението си. Единственото изискване е здравните заведения да са сертифицирани за извършване на манипулацията по изкуственото оплождане, а те не са толкова много в страната. Вдига се и възрастовата граница на пациентките - до 42 години. Отпада изискването да са здравноосигурени.
До 31 март пък трябва да бъде готов Позитивният списък на лекарствата. Включените в него медикаменти ще бъдат с по-ниски ставки. Във времето списъкът ще може да се допълва.
И още една дата съобщи здравният министър – на 1 юни 2010 г. в сила влиза забраната за тютюнопушене на закрито. България е задължена да спазва законите и наредбите на ЕС, където тенденциите са за ограничаване на тютюнопушенето, обясни Желев.
Страната ни вече е получила европейско финансирани в здравеопазването. “Трябва да се проведат още разговори с Европейската комисия, за да може да бъде отворена програмата и да могат тези пари да бъдат използвани. Те са нищожно малки, в сравнение с проекти в други сфери”, твърди министърът на здравеопазването. Според него те трябва да се използват за подобряване на здравната инфраструктура.
23.03.2009
-линк-

Интервю на Евгений Желев в "Денят започва"
Ще поевтинеят ли лекарствата, ще спре ли самолечението на българския пациент, който е свикнал сам сякаш да си предписва и да си купува антибиотици например, как държавата ще направи такава здравна политика, че особено сред младите хора, пушачите, употребяващите алкохол и затлъстелите да намалеят. Добро утро!
Евгений Желев: Добро утро!
Водещ: В края на миналата седмица при вас беше на посещение тук Андрула Василиу, това е еврокомисарката по здравеопазване. Чух, че има едни 150 милиона европейски пари, които ще получим ли? Има ли пречка да ги получим и за какво са точно?
Евгений Желев: Те вече са получени и са в Оперативна програма на Министерство на регионалното развитие, специално за здравеопазването ние сме бенефициенти. Остава още малко разговори с Европейската комисия (ЕК), за да може да бъде отворена програмата, така че тези пари да бъдат използвани. Те са нищожно малки, в сравнение с парите за екология, за административен капацитет.
Водещ: Поне не са спрени, което не е малко.
Евгений Желев: Те не са отворени още. Да, ние ще направим всичко възможно и оскъдните средства да ги насочим...
Водещ: За какво са точно?
Евгений Желев: Да, точно това се опитваме сега да се договаряме с Комисията, за да можем да ги използваме най-рационално и аз мисля, че трябва да оправим здравната инфраструктура дотолкова, доколкото е възможно. Това означава ремонтни дейности в лечебните заведения.
Водещ: Капиталови разходи ли са това?
Евгений Желев: Капиталови разходи и то са и ремонтни дейности, и снабдяване с апаратура естествено, така че да можем да сближим условията. Тези пари са от кохезионния фонд, кохезия означава сближаване. Значи ние ще търсим ефекта да сближим условията и за ръководене в нашите заведения, такива, каквито трябва да са по европейски стандарти, и по отношение на снабдяването с апаратура. Има какво още да си приказваме с Комисията, но се надявам, че ще отворим програмата.
Водещ: Какво представлява този Европейски здравен портал? Звучи теоретично, какво е интернет страница, с информация ли, какво ще представлява?
Евгений Желев: Точно това е Европейски здравен портал и комисар Василиу го презентира на своето посещение в четвъртък, беше доста интересно. Порталът дава възможност на всеки гражданин, той е на български, забележете, и има версия на български, която дава възможност на всички български граждани, без значение къде се намират, в какво населено място, да получат точна информация за това какво се случва в ЕС по отношение на здравеопазването. И като политика, и като съвети, и като новини по всякакъв начин. Това е едно, второ администрацията може да сверява часовника си за всички административни разпоредби и процеси, които текат в Европа... Ние имахме възможност да паралелно нашия национален портал, бяха впечатлени колегите от ЕК, така че мисля, вървим в правилна посока, що се отнася до електронното здравеопазване, това е една част от него.
Водещ: Добре, сигурно сте чули в прегледа на печата, няколко от централните вестници днес избират за тема „зависимостите" сред българите. Над един милион ходят „мотани", са се изразили някои вестници, става въпрос за злоупотреба с алкохол, за наркотици, включително за зависимост от цигари и хазарт. В тази връзка искам един репортаж да видим заедно и да го коментираме, той е от Велико Търново. Изключително стряскащи данни показва изследване на Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве - всеки трети ученик пуши цигари, а много от тийнейджърите вече са прибягвали и към наркотиците. Според статистиката, възрастовата граница сред подрастващите драстично е паднала и днес учениците между 12 и 13 години са си заклети пушачи.
Репортер: Потресаващите данни сочат още, че близо 90% от подрастващите пушат по една кутия цигари на ден. Тийнейджърите признават, че пари за цигари заделят от джобните си за закуски. Това, разбира се, става без знанието на родителите.
Ученик: Ако в семейството се забранява, естествено, че децата навън ще пушат и зависи по какъв начин се подхожда към малките деца. Ако..., да, пак зависи от родителя по какъв начин му забранява, ако не се налага, детето няма да почне да пуши, ако знае, че има достатъчна свобода на избор, а другата среда, която въздейства на децата или на по-младите да пушат, това са приятелите. Значи кръгът е много важен, защото ако ти не пушиш, оставаш сам. Следователно няма с тях да отидеш да пиеш кафе и няма да излезеш да се поразходиш, а да не говорим за дискотека, защото ще си отритнат. Същото е и с алкохола, и с наркотиците за съжаление.
Ученик: Примерно постъпилите класове, които са осми-девети, си пушат системно, редовно по кутия цигари, което им се вижда нормално за едно 14-15-годишно дете.
Ученик: Пуша от седми клас. Все повече децата от много малка възраст почват да го правят и аз не знам защо.
Ученик: Брат ми е по-малък, запали цигара в първи клас, обаче не е нормално. Аз пуша от две години, според мен това не е добре за здравето и няма смисъл от него, ама все още не мога да ги откажа.
Репортер: Възрастните хора се възмущават от липсата на контрол в обществените учреждения и недоумяват как може дори и в училищата да позволяват подобно нещо. Родителите обаче очевидно са абдикирали от задължението си с аргумента, че ходят на работа и нямат време.
Гражданин: Бил съм в Германия, не съм видял никъде цигара да се запали, ни по улици, ни на работа, никъде. А ние тук една подир друга цигара, давай, пали. Те и учениците пушели. Една учителка като ми разправя - нищо казва, в междучасията момичетата и момчетата цигари пушели и не можем, казва, да им кажеш нищо.
Гражданин: Младите хора, свободата, която използват, я правят на свободия. Мисля, че това е домашното възпитание, обществото трябва да вземе също така..., лекарите.
Репортер: Специалистите в старата столица казват, че все по-голям става броят и на младите момичета-пушачи. Подрастващите обаче твърдят, че цигарите не са проблем и могат да ги откажат по всяко време.
Йорданка Илиева, психолог-консултант, РИОКОЗ - Велико Търново: Подценяват зависимостта. Казват - аз мога да ги откажа, когато станат на 30 години, когато създам семейство, когато имам добра работа, но тогава вече е късно и процесът на отказ става много по-труден за тях. Само медикаменти не помагат, трябва и усилие от страна на пушача. Няма вълшебно хапче.
Репортер: От няколко години във Велико Търново работи кабинет за борба с тютюнопушенето. Освен възрастни, помощ в него търсят и много млади хора. Според специалистите, това е добър начин за справяне с порока и обещават на всички ученици конфиденциалност и професионална помощ.
Водещ: Вие д-р Желев, я знаете добре тази статистика, кога ще се забрани изцяло пушенето в закритите помещения?
Евгений Желев: Зная тази статистика и трябва тук да го кажем, че е проблем на обществото като цяло. Зависимостта е от цигари, алкохол, това е проблем и на семейството, на училището, на всички нас, особено тези, които работим по нормативните документи. Специално забраната за тютюнопушене влиза в сила от 1 юни 2010 година.
Водещ: Ще стане ли?
Евгений Желев: Ще стане, разбира се! Законът е закон за да се изпълнява и колкото и да е неудобно на голяма част от обществото, но така е в света, така е в Европа.
Водещ: Навън само ще се пуши?
Евгений Желев: Ще се пуши на определени места навън. Виждате, хората, най-обикновени казват как им прави впечатление как е в Германия, в Унгария, в Полша, в Италия, в Гърция. В тази част на света, където ние се намираме, това са малко народопсихология - пушене и употреба на алкохол, но тенденцията е за ограничаване, ние сме в една общност и ще спазваме законите и наредбите така, както е в Европа.
Водещ: Кажете сега, ще поевтинеят ли лекарствата? Видях едно ваше изказване от предната седмица, ако не греша, че до края на март трябва да влезе в сила и да се изработи позитивния списък, това са лекарствата, които се поемат частично или напълно от Здравната каса, вие сте казали, че ще поевтинеят. Днес чета в „Труд", че ще поскъпнат, кое от двете е?
Евгений Желев: има такава вероятност, приета е 2007 година една наредба за надценките, що се отнася до фармацевтите, до аптеките, но правим всичко възможно разбира се, това да не се получава. Що се отнася до позитивния списък, той ще е факт на 31 март, но искам да кажа, че това не е константна величина. Той е отворен. По новите закони и разпоредби той ще има възможност да се допълва в течение на времето.
Водещ: Да включвате и нови лекарства?
Евгений Желев: И нови лекарства, и нови вероятности дори да излизат.
Водещ: По-скъпо или по-евтино ще бъде?
Евгений Желев: По цена поне, тези лекарства, които постъпват през Комисията по цените, на чиято база се разглеждат в комисията позитивния списък, те са с по-ниски ставки, по-ниски цени. Оттук нататък предстои да излезе наредба, която ще касае Касата как ще работи по позитивния списък. Надявам се там да имаме възможност да регулираме нещата.
Водещ: Да не стане да фалира Касата?
Евгений Желев: Точно това е записано в Закона за лекарствените средства, че позитивният списък включва толкова медикаменти, на такива цени, които да се съобразяват с бюджета на Касата. Това е задължението.
Водещ: Четем, че по-малко пари влизат заради кризата, по-малко средства, 100 милиона по-малко за един месец, да не стане така да станат много малко лекарствата, които се поемат?
Евгений Желев: Не, няма да са малко. Те ще са толкова, колкото досега са работили в Касата. Това е задачата на тази Комисия, да покрие този асортимент, до който е работено в момента, на тези надценки и в този /.../ вариант, в който Касата е работила. Това е задача максимум. Т.е. ще се стремим да направим, пак казвам, списъкът е открит, но той се съобразява с бюджетните възможности.
Водещ: Колкото пари има - толкова?
Евгений Желев: Разбира се!
Водещ: Можете ли да кажете има ли и колко са наложените глоби на тези фармацевти, които продават без лекарско предписание, само по желание на пациентите, антибиотици, лекарства за бъбреци, за кръвно, знаем, че има вече забрана, трябва да се вписва в журнал всичко, което се продава и да е по рецепта, колко са санкционирани?
Евгений Желев: Наредбите, санкции действително ще има там, където се установяват, проверки текат, не мога да кажа в момента точно какви с размерите, но трябва да знаем, че самолечението не е добрата част и не е препоръчително за гражданите. То създава повече проблеми на самите тях и на обществото като цяло, защото използването на един медикамент не по предназначение само след това оскъпява самото, така че както е в Европа и света, и при нас така ще стане със специалните медикаменти, които са за определен тип заболявания, ще трябва да се ходи при личния лекар или при специалиста.
Водещ: Ако някой е хронично болен, всеки път ли ще ходи да му пишат рецепта?
Евгений Желев: Не! Ние приехме в края на миналата година една наредба, в която даваме възможност на хронично болните да получават на три месеца медикаментите си. Тя ще бъде в сила след като...
Водещ: Няма да разкарвате бабите с високо кръвно пет пъти да ходят за едно и също до лекаря?
Евгений Желев: Разбира се! Над три месеца ще се получават лекарствата за този период, което е едно облекчение за пациентите за лекарствата, за аптекарите също.
Водещ: Няколко думи накрая около шумно дискутираната серия скандали, преминала тема за „ин витро", програмата „ин витро". Мисля, че от 1 април бяхте казали, че трябва да заработи, ще заработи ли и да не е само предизборно, след това да забравите?
Евгений Желев: Напротив! Програмата действително ще работи с даден фонд, приет е в Обществения съвет с решение на МС. В петък излезе правилника, тази седмица уреждаме последните битовизми със стаи, с бюра, с компютри. От 1 април тя ще бъде реален фактор, това е добро нещо, което не се е правило, има нуждаещи се, има пари осигурени, 10 милиона от излишъка, 10 милиона на сметка от бюджета на министерството, така че силно се надявам да бъдем в полза на хората.
Водещ: Не е предизборен ход само и единствено?
Евгений Желев: Този фонд ще продължи да съществува и след изборите.
Водещ: Добре, много ви благодаря д-р Желев!
23.03.2009
Bnt.bg

Варненският онкодиспансер има нужда само от обезболяващи и лекарства срещу гадене
Варненският онкодиспансер има нужда от медикаменти, които се примат при гадене и от обезболяващи лекарства. Това съобщи за “ДНЕС+” шефът на здравното заведение д-р Господин Игнатов. Той бе потърсен във връзка с публикации в пресата относно липсата на някои скъпоструващи медикаменти, които Министерството на здравеопазването не предоставя на онкодиспансерите в страната от три месеца.
Д-р Игнатов уточни, че по време на срещата си със здравния министър в София, провела се миналата седмица е получил уверение, че онкодиспансерът във Варна ще получи определено количество от лекарствата “Авастин“, “Алимта“, “Сутент“, “Имуно“, “Цитуксимаб“ и “Бортезомиб“. За целта здравното заведение е изготвило протокол, който е адресиран до ведомството. По думите му определени количества от шестте медикамента ще бъдат доставени и до всички други диспансери за онкологични заболявания в страната в следващите дни.
Тези препарати са предназначени за лечение на рак на гърдата, на белия дроб, на бъбречен карцином, на колоректален карцином, на мезотелиом и други. За съжаление, количествата, които ще ни бъдат отпуснати няма да са достатъчни и някои от поциентите ще трябва да си ги купуват сами, поясни д-р Игнатов. По думите му, обаче, здравното заведение получава медикаменти безплатно от някои фармацевтични компании, съвместно с които разработва клинични проучвания.
Д-р Игнатова допълни, че до дни трябва да тръгне търгът за избор на фирма, която да достави линейния ускорител във Варна. Той поясни, че все още се очаква здравното министерство да определи сумата за закупуването му. Шефът на онкодиспансера заяви, че има много видове линейни ускорители като цените им варират от 2 до 9 млн. лв. Според него този, който ще бъде доставен за нуждите на варненското здравеопазване трябва да е сравнително голям, като техника от този клас струва около 7, 5 млн. лв.
23.03.2009 dnesplus.bg

Пациенти предупреждават: Лекарствата може да поскъпнат след 1 април
Възможно е цените на лекарствата, заплащани напълно или частично от НЗОК, вместо да поевтинеят, да поскъпнат след влизането в сила на новия позитивен списък след 1 април. Такава тревога изразяват в писмо до здравния министър д-р Евгений Желев от най-голямата пациентска организация у нас – Конфедерация „Защита на здравето”. Досега НЗОК плащаше по-ниски надценки на търговците на едро и дребно, но по новите правила тази възможност ще отпадне, а надценките ще са като на свободния пазар. Неприемливо е цените на производител да се намаляват, водейки до оттегляне на някои продукти от пазара, а същевременно крайните цени да остават същите или да се увеличават, посочват от пациентската организация в писмото си до министъра. От там призовават да се предприемат необходимите действия, които да гарантират, че постигнатото намаление на цените на лекарствата у нас ще бъде използвано само за подобряване на достъпа на българските пациенти до лекарствено лечение, чрез намаляване на нивата на доплащане и премахване на листите на чакащите. От Конфедерация „Защита на здравето” считат, че запазването на надценките на едро и дребно, с които здравната каса работи в момента, е необходимо условие това да се случи.
Възможността лекарствата да поскъпнат от идния месец, вместо да се състои отдавна прокламираното намаление, бе коментирана от здравния министър д-р Евгений Желев пред БНТ днес. „Има такава вероятност, приета е 2007 година една наредба за надценките, що се отнася до фармацевтите, до аптеките, но правим всичко възможно това да не се получава. …По цена поне тези лекарства, които постъпват през Комисията по цените, на чиято база се разглеждат в Комисията позитивния списък, те са с по-ниски ставки, по-ниски цени. Оттук нататък предстои да излезе наредба, която ще касае как касата ще работи по позитивния списък. Надявам се там да имаме възможност да регулираме нещата”, заяви министър Желев. Според него няма опасност по новия списък НЗОК да поема по-малко лекарства, отколкото досега, защото задачата на Комисията по позитивния списък е да покрие „асортимента”, който касата е покривала до момента.
С пълния текст на писмото на Конфедерация „Защита на здравето” до здравния министър можете да се запознаете тук.
23.03.2009 г. Zdrave.ent

Категории новини