Здравната каса налага диета на дистрибуторите
Брой 06, Февруари 2006 г.
Търговците на лекарства ще трябва да се лишат от половината си надценка
Да си голям на един пазар е добре. Да си най-голям - съвсем. Когато пък става въпрос за стока, която се купува неизбежно, ситуацията на полумонополист става още по-изгодна. Именно, използвайки тази си позиция, Националната здравноосигурителна каза (НЗОК) за втора поредна година е на път да си издейства най-ниските цени, по които да плаща медикаментите за домашно лечение. Схемата, по която предстои това да стане, вече беше отработена с производителите и аптеките, а сега предстои да се реализира и с дистрибуторите.
Здравната каса планира да поиска търговците на едро с лекарства, плащани от нея, да й отстъпят до 50% от законовата си надценка върху цените на производител. Освен това касата ще плаща само лекарства, произведени в условията на добра производствена практика, и ще се опита да контролира цените, които пациентите доплащат за медикаментите. Това съобщи пред “Капитал” д-р Дечо Дечев, член на управителния съвет на НЗОК.
През 2005 г. НЗОК си спести 30 млн. лв. плащания, като наложи по-ниски цени на производителите и задължителна отстъпка 8% от всяка аптека, която продава частично или напълно платени от нея лекарства. Както преди година, така и сега аргументите на касата са два. Първо - че е най-големият потребител на медикаменти в страната. И, второ - че има фиксиран бюджет, не може да заплаща в достатъчна степен всички лекарства, от които пациентите имат нужда, и следователно трябва да намери начин да снижи разходите си.
Пазарът: С юзда на ръста
Натискът на здравната каса за отстъпки от производителите и аптеките срина ръста на аптечния пазар от 20.9% през 2004 г. до 2.3% през 2005 г. Дори без да са калкулирани исканите отстъпки от дистрибуторите, прогнозният ръст на аптечния пазар за 2006 г. се движи между 2% и 4% по данни на IMS Health.
Комисията за защита на конкуренцията обяви наложената 8-процентова отстъпка на аптеките за злоупотреба с монополно положение от страната на НЗОК, но касата обжалва пред Върховния административен съд. Делото е насрочено за април, но междувременно новите договори между аптеките и касата за тази година ще се сключват от 15 февруари при същото спорно условие.
Около 2000 от общо над 4000 аптеки имаха договор с касата миналата година. Според проф. Евгений Минков, председател на Съюза на фармацевтите, част от аптекарите в малките градове вероятно сега ще се откажат от нов договор и пациентите ще пътуват, за да намерят нужния медикамент. Фармацевтите настояват от месец за среща с управата на касата, но досега такава не се е провела.
Търговецът: Голям или мъртъв
Липсата на пълна номенклатура медикаменти и договор с касата принципно обрича аптеката на по-малко клиенти и по-лош финансов резултат. Подобно е положението и при търговците на едро. Договори с касата в момента имат общо 40 дистрибутора. От тях обаче само няколко могат да си позволят да отстъпят на НЗОК половината от надценката си, без това да им създаде сериозен проблем. Сред тях са петте най-големи компании, които държат над 90% от доставките на целия фармацевтичен пазар: “Хигия” (част от групата “Актавис”), “Софарма трейдинг” (член на групата “Софарма”), “Търговска лига” (собственост на производителя “Чайкафарма”), “Либра” (член на групата на европейския дистрибутор Phoenix) и независимият български дистрибутор “Стинг”. Заради големите си обороти и възможностите да предплащат лекарствата те могат да получават от производителите и допълнителни отстъпки от цената. Засега техните представители не са запознати с официалните предложения на касата. “Касата има право да договаря взаимоотношенията си със своите партньори - производителите на лекарства. Ще изчакаме техните договорености, за да коментираме ефекта върху дистрибуцията. При всички положения резултатът за пациентите ще бъде позитивен.
Спестените средства ще доведат до по-голям процент реимбурсация на повече медикаменти или включването на нови лекарства за заплащане”, каза Димитър Димитров, изпълнителен директор на “Софарма трейдинг”.
Според Тони Веков, изпълнителен директор на “Търговска лига”, проекторешението на НЗОК със сигурност ще се отрази негативно върху финансовото състояние на дистрибуторите и ще ги принуди да намалят отстъпките за аптеките. “Като цяло такова решение ще дисциплинира пазара и ще допринесе за уравняване на цените в аптеките, което е от полза за пациента”, смята Веков.
Според Владимир Найденов, председател на Браншовата камара на търговците на едро с лекарства, с тези договори касата ще стимулира консолидацията на търговията на едро. “На пазара ще останат двама-трима дистрибутори. Останалите ще фалират или ще разчитат на малки поръчки на болничния или свободния пазар”, прогнозира Найденов. По неговите изчисления присъщите разходи за осъществяването на дейността са 7% и ако касата не плати пет от тях, дистрибуторът просто ще трябва да спре работа или да започне да преминава в сивия сектор - да крие данъци, да работи без фактури. Найденов смята, че малките дистрибуторски фирми също като фармацевтите ще съдят касата, ако им наложи отстъпките.
Друга мярка, която касата възнамерява да предприеме, е да наложи забрана на чуждите производители да продават лекарствата на цени над средноевропейските. На практика цената има два компонента - процент, финансиран от касата, и остатък, плащан от клиента. Досега касата контролираше само компонента, който тя заплаща, а не и общата цена на лекарството. В резултат цената на 60 медикамента в България надвишава средноевропейската цена, пресметната от касата. Според д-р Дечев занапред това може да се избегне, като касата откаже да плаща въобще за лекарството, ако то се продава в аптеките на цена, по-висока от предварително договорената с касата.
Софтуерът: 6.5 млн. лв. за две години През последните две години (2004 и 2005) здравната каса е платила общо 6.5 млн. лв. за разработка на софтуер, надграждане на сървъри, техническа поддръжка и интернет. Това съобщиха от ръководството й пред парламентарната здравна комисия. На практика НЗОК разполага с почти завършена система за работа, но заместник-директорът й по информационните технологии Теодор Василев не беше категоричен дали тя може да се сработи с бъдещата интегрирана информационна система, която трябва да се изгради със заем от Световната банка. Според Василев, който е участвал в подготовката на заданието за търга за информационната система, касата междувременно си е поръчала сама софтуер, за да може да работи, докато бъде окончателно избран изпълнител на бъдещата система. По думите на Василев с вложените 6.5 млн. лв. са били спестени над 11 млн. лв., които иначе са щели да отидат за плащания на лекари за здравно неосигурени пациенти, за дублирани пациенти и неверни диагнози. |